Podsumowanie zawodów XC o Puchar Szlaku Solnego 2008

Publikuj

Tekst: Stanisław Kowalcze

W niedzielę 7 września finałem w Rabce Zdroju zakończyły się tegoroczne zawody o Puchar Szlaku Solnego 2008. Na starcie zjawiło się jak zwykle grubo ponad 200 uczestników z Małopolski, Śląska, Mazowsza, Kielecczyzny i innych rejonów Polski a także ze Słowacji – rodzina Michaliczków, co sprawia, że bardzo popularny „Szlak Solny” jest imprezą międzynarodową.

Pogoda sprzyjała, było słonecznie i bardzo ciepło, toteż na trasie zawodów, która biegła częściowo alejkami po Parku Zdrojowym, było bardzo dużo kibiców kolarstwa górskiego jak i kuracjuszy oraz mieszkańców Rabki Zdroju. Mieli oni okazji z bliska zapoznać się z kolarstwem górskim, które jest bardzo młodą dyscypliną sportową i w wielu rejonach naszego kraju jeszcze bardzo mało znaną.

Cieszy nas niezmiernie fakt, że „Szlak Solny” tak skutecznie promuje i rozwija ten fantastyczny rodzaj sportu dla wszystkich. Na rowerze bowiem mogą jeździć małe dzieci, ale i również osoby w podeszłym wieku, kobiety i mężczyźni. Kolarstwo górskie jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu, która można uprawiać zawodowo lub w formie turystyki. Jeszcze kilka lat temu sport ten był bardzo mało znany na naszym terenie, ale to się bardzo szybko zmienia. Jak grzyby po deszczy powstają kolarskie kluby sportowe, że wymienię: UKS Podwilk, KS Luboń Skomielna Biała, KS Bór Toporzysko, SPRINT Valwex Jordanów, Górskie Orły Nowy Targ, Zawojak Zawoja, UKS Dobra, dalej małopolskie kluby np. Iskra Głogoczów, Plon Krzywaczka, Sokół Kęty, Sokół Zator, Mountain Dew Kraków, GK Żywiec, Beskid Krynica.

Za miarę sukcesu kolarstwa górskiego z małopolski i podhala niech posłuży fakt, że na ostatnich Mistrzostwach Polski XC w Kielcach w konkurencji drużynowej w pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć drużyn z Małopolski, dwie z nich stanęły na podium!!! To historyczny sukces! Mało tego, wielu zawodników jest w ścisłej czołówce w kraju, co pokazują wyniki uzyskane w tegorocznych MP i w Pucharze Polski GP. Podium w tych imprezach zapełniali też m.in. kolarze z Podhala i Orawy startujący w Pucharze Szlaku Solnego – Monika Żur, Karolina Rychlik, Sabina Zamoroźniak, Paula Gorycka, Benjamin Demkowski, Arkadiusz Ponicki, Dominik Czerniawski, cała drużyna Górskich Orłów. Pewno nie wszystkich wymieniłem, bardzo przepraszam, ale chciałem zobrazować skalę sukcesu. Sukcesu, którego być może by nie było, gdyby nie Puchar Szlaku Solnego! Jest to wylęgarnia talentów i kuźnia wielkiego wyczynu.

Oprócz żmudnej i mrówczej w klubach, oprócz morderczych treningów, właśnie zawody są najważniejszym etapem w budowaniu formy zawodnika. O tym nie trzeba nikogo przekonywać. Właśnie dlatego przed pięcioma laty w gronie ludzi związanych z kolarstwem górskim powstał pomysł zorganizowania cyklicznych zawodów XC, które pod nazwą „Puchar Szlaku Solnego” rozgrywane są nieprzerwanie od 2005 roku. Zawody te od razu stały się bardzo popularne wśród wyczynowych kolarzy górskich, a także dzieci oraz Masterów, gdyż wyścigi rozgrywane są w osiemnastu kategoriach wiekowych, co jest pewnym ewenementem na skale ogólnopolską.

Najbardziej cieszy udział w zawodach dzieci i młodzieży, to z nich kiedyś będą mistrzowie! Uczestnicy Pucharu Szlaku Solnego doceniają bardzo dobre przygotowanie i różnorodność tras, perfekcyjną pracę sędziów, fachową i szybką obsługę w biurze zawodów, błyskawicznie podawane wyniki oraz niepowtarzalną atmosferę. Owocuje to narastającą frekwencją, a także wieloma pochwałami pod adresem organizatorów.

Jest to bardzo miłe, jest to wspaniała zapłata za pracę i trud włożone w zorganizowanie i przygotowanie tej imprezy. Organizatorzy ze swej strony dziękują sponsorom Pucharu Szlaku Solnego oraz wszystkim, którzy udzielili jakiejkolwiek pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów. Dzięki pomocy finansowej mogliśmy wręczyć nagrody rzeczowe i dyplomy sześciu zawodnikom w każdej kategorii wiekowej, a pamiątkowe puchary wszystkim stojącym na podium.

Natomiast wiele osób było zaangażowanych w przygotowanie tras wyścigowych, zabezpieczenie bezpośrednie zawodów, przygotowanie posiłków, pracę w biurze zawodów itp. W każdym wypadku była to praca społeczna – jeszcze raz serdeczne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy. Specjalne podziękowania dla wszystkich fotografów przysyłających wykonane przez siebie zdjęcia na naszą stronę internetową. Dzięki temu wzrasta atrakcyjność imprezy i jej popularność. Główny ciężar finansowy Puchar Szlaku Solnego ponoszą jednak samorządy. To od przychylności władz gminnych zależy, czy w następnych latach na Solnym Szlaku będzie się ścigać kolarska brać z całego kraju. Jest to bowiem impreza ogólnopolska – w kategoriach licencjonowanych zdobywa się punkty do challange’u PZKol (patrz strona http://strony.aster.pl/andrzejgodlewski/punktacje/mtb/2008/pi/mtb2008ki.html).

My dołożymy wszelkich starań, by te wspaniałe zawody były coraz lepsze, coraz bardziej doskonałe.

Do następnego razu za rok na Szlaku Solnym!

Stanisław Kowalcze

Patronat medialny

Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego Patron Medialny - Pucharu Szlaku Solnego

Sponsor zawodów

Sponsor zawodów Chlebek-Sport - sponsor Pucharu Szlaku Solnego Sponsor zawodów MTB

Opieka medyczna